Pozytywne myślenie, podejście do życia sprawia, że czujemy się lepiej, często więcej rzeczy nam wychodzi. Optymistyczne osoby wygrywają dzięki temu na loteriach, wykorzystują w kasynach gry automaty za darmo w Total Casino czy po prostu bardziej zjednują sobie ludzi. Jednak przeciwieństwo, czyli negatywne myśli, może mieć bardzo złe konsekwencje.
Wiele zagrożeń
Negatywne myślenie odnosi się zarówno do negatywnego myślenia o sobie jak i o swoim otoczeniu. Chociaż każdy z nas od czasu do czasu doświadcza pewnych negatywnych myśli, to jednak ich nadmiar może być niezwykle szkodliwy. Badania wykazały, że negatywne podejście poważnie wpływa na sposób myślenia o sobie i świecie, a nawet zakłóca pracę, naukę czy nasze codzienne funkcjonowanie. Często może być objawem choroby psychicznej, takiej jak depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości czy schizofrenia.
Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że powtarzanie sobie, że nie uda nam się, nic nie osiągniemy, nie nadajemy się, nie ma sensu tego robić, ma bardzo negatywny wpływ na samopoczucie oraz samoocenę. Warunkują one bowiem nasz nastrój, emocje czy też dalsze postępowanie. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie nasze myślenie wpływa na wyrażane uczucia czy modele zachowania.
Wspomniane negatywne myśli wyrażają nasze stany emocjonalne. O wiele częściej zauważalny jest u nas smutek, złość, lęk czy bezradność. Osoby borykające się z tym często są bezsilne, a ich problemy zawodowe czy osobiste stają się powodem do wstydu. Dochodzi do takich sytuacji, że z pozoru neutralne czy nawet pozytywne sytuacje, okoliczności są przez takie osoby z góry traktowane jako te złe.
Problemy u każdego
Problem ten dotyczy każdej części społeczeństwa. Już dzieci mierzą się z negatywnymi myślami, kiedy obawiają się o swoje wyniki w nauce, reakcję rodziców, jak i również boją się próbować nowych rzeczy (nowy sport, technologie, jedzenie, itp). Dorośli z kolei martwią się o egzaminy, pracę, awans, finanse. Martwienie się jest oznaką tego, że nam zależy. Jeśli jednak zamienia się ono we wmawianie sobie porażki, to wtedy przechodzimy do kształtowania się wspomnianych problemów psychicznych. Wmawianie sobie, że się nie nadajemy, nikt nas nie lubi, nie zrobimy czegoś sprawia, że zaczynamy to pojmować jako rzeczywistość. Stąd też dochodzi do przypadków schizofrenii, zaburzeń psychicznych. Taka osoba zaczyna dostrzegać coś, co w rzeczywistości nie istnieje.
Myślenie to część naszej natury
Myślimy codziennie, w każdej chwili, być może nawet podczas czytania tego artykułu. Większość przetwarzanych przez nas myśli nawet nie jest przez nas świadomych. Po prostu nasz mózg je analizuje, jednak tylko część z nich faktycznie zostaje przez nas zauważona. Przy złych myślach mówi się często o czymś takim jak nadwaga umysłowa.
Jak doskonale wiadomo, o wiele łatwiej jest złapać zbędne kilogramy niż później się ich pozbyć. Podobnie jest z negatywnymi myślami. Potrzebna jest tu w takiej sytuacji pomoc specjalisty – psychologa, psychiatry. Samemu jest niestety niezwykle trudno poprawić stan swojej świadomości. Są jednak proste sposoby, aby zatrzymać ten proces.
Jak zniwelować złe myśli?
Na co dzień warto wykonywać kilka prostych ćwiczeń umysłowych, które mogą pomóc nam w uporaniu się z negatywnymi myślami. Przede wszystkim należy jak najwięcej szukać pozytywów w swoim życiu. Jeśli zostaliśmy pochwaleni w szkole czy w pracy to dlatego, że zasłużyliśmy, a nie z grzeczności. O wiele mniej stwierdzeń muszę czy powinno się to zrobić również uspokaja umysł. Nie myślmy aż tyle o przyszłości, gdyż nigdy nie możemy być jej w 100% pewni. Zamiast złych myśli powtarzajmy sobie w głowie coś przyjemnego i motywującego: dam radę, będzie dobrze. Przede wszystkim doceniajmy siebie, to co robimy, jak i kontakty z innymi.