Kinematografia w ostatnim czasie przechodzi bardzo trudny okres. Po wielu latach bardzo dobrego okresu, kiedy corocznie pojawiało się wiele tzw. blockbusterów, przyciągających do kin miliony widzów i generujących miliardowe zyski, przyszedł czas posuchy. Dwa ostatnie lata były bardzo trudne, a filmy, które pojawiły się w 2020 i 2021 nie osiągnęły nawet pułapu 1 miliarda przychodów. Nawet ogólny sektor rozrywki wycofał się z kinematografii i nie powstają nowe hazardowe gry online za darmo o tematyce filmowej. Oczywiście za wszystko odpowiada pandemia i zamknięcie większości kin na świecie. Lata przed 2020 były niezwykle intensywne, co zawdzięcza się przede wszystkim Disneyowi, którego filmy zawsze osiągały sukces kasowy.
Dzisiaj warto zastanowić się, czy kina powrócą do świetności sprzed 2020 roku. Być może ludzie na tyle dostosowali się do nowego trybu życia, że wybiorą Netflix, HBO Go lub inną platformę VOD, na której w końcu i tak pojawi się każdy hit z kin. Wszystko wyklaruje się w ciągu następnego roku. Do tego czasu warto przypomnieć sobie największe kasowe hity wszech czasów.
1. Avatar (2009) – 2 847 246 203 dolarów przychodu
Bezprecedensowy hit, który osiągnął spektakularny sukces pomimo tego, że nie należał do żadnej serii i prezentował coś całkowicie nowego. To film, który nie miał prawa osiągnąć takiego wyniku. Obecnie tylko James Cameron potrafi stworzyć coś, co osiąga taki sukces.
2. Avengers: Koniec gry (2019) – 2 797 501 328 dolarów przychodu
Kulminacja budowanej przez dwie dekady historii o superbohaterach. W tym przypadku wszyscy wiedzieli, że film będzie światowym hitem i wynik zaskoczył tylko tych, którzy spodziewali się, że film Marvela w końcu wskoczy na pierwsze miejsce.
3. Titanic (1997) – 2 201 647 264 dolarów przychodu
Kolejny przykład fenomenu Jamesa Camerona. Przepiękna historia miłości podczas jednej z największych katastrof w dziejach ludzkości. Ten ponadczasowy film nie zestarzał się nawet prawie po 25 latach od premiery.
4. Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy (2015) – 2 068 455 919 dolarów przychodu
Disney po nabyciu praw do Gwiezdnych Wojen zdecydował się pójść na całość. Pierwsza część trzeciej trylogii była ogromnym wydarzeniem. Kampania marketingowa zakrojona na wyjątkową skalę się opłaciła. Udało się osiągnąć bardzo dobry rezultat, ale film, a później kolejne części spotkały się z dużą krytyką, co według wielu zabiło tę serię. Osoba, która przewidziałaby, że największa seria kosmiczna się tak skończy, równie dobrze mogłaby zagrać w legalne sloty do gier online – z takim szczęściem z pewnością sporo by osiągnęła.
5. Avengers: Wojna bez granic (2018) – 2 048 359 754 dolarów przychodu
Avengersi zawsze celowali w ogromne przychody. Filmy pojawiające się co kilka tytułów z Marvel Cinematic Universe wzbudzały ogromne zainteresowanie i wszyscy spodziewali się, że będą osiągać bardzo dobre wyniki. W 2018 roku tylko to potwierdzono.
6. Jurassic World (2015) – 1 670 516 444 dolarów przychodu
Bardzo dobrze zrealizowany remake kultowego hitu sprzed lat. Film został zrealizowany w taki sposób, że przyciągnął do kin dwa pokolenia widzów – tych, którzy zachwycali się dziełem Spielberga z 1995 roku oraz młodszych widzów, których przyciągnęły spektakularne sceny i efekty specjalne.
7. Król Lew (2019) – 1 657 870 986 dolarów przychodu
To po prostu musiało się udać. Disney odgrzał jeden z największych swoich hitów dla dzieci i zrealizował go, wykorzystując najnowsze zdobycze technologii, zamieniając film animowany na standardowy, ale w większości zmontowany w studiu.
8. Avengers (2012) – 1 518 815 515 dolarów przychodu
Pierwszy film o Avengersach był sprawdzianem, który utorował drogę MCU do bardzo prężnego rozwoju. Zespół superbohaterów po premierze zajął trzecie miejsce, jeśli chodzi o wynik sprzedaży, co dało wyraźny sygnał, że nadeszła nowa era.
9. Szybcy i Wściekli 7 (2015) – 1 515 255 622 dolarów przychodu
Film o wyścigach i coraz bardziej absurdalnych akcjach w wykonaniu mistrzów kierownicy, z każdą kolejną częścią przyciągał do kin coraz więcej odbiorców. Dlatego wynik siódmej części nie powinien nikogo dziwić. To po prostu doskonale zrealizowana kampania marketingowa.
10. Kraina Lodu II (2019) – 1 450 026 933 dolarów przychodu
Pierwsza kraina lodu okazała się ogromnym sukcesem, a kampania marketingowa i wszędzie pojawiające się motywy z głównymi postaciami, nawet lata po premierze sprawiły, że druga część popularnej animacji była tylko kwestią czasu. W 2019 roku w końcu pojawiła się w kinach i osiągnęła wynik, jakiego chyba wszyscy się spodziewali.
Podsumowanie
Warto zwrócić uwagę na tendencję, wzrostową ostatnich lat. W 2019 roku już prawie wydawało się, że uda się pobić rekord. Z roku na rok pojawiało się więcej hitów, które osiągały ponadprzeciętne wyniki. Wystarczy zwrócić uwagę na to, że 8 na 10 pozycji z powyższej listy, to produkcje pochodzące z ostatniej dekad, a gdyby cofnąć się do czasu sprzed pandemii, to 7 pozycji pochodziło z ostatnich 5 lat. 2022 rok będzie prawdziwym sprawdzianem dla kina. Czy uda się wrócić na ten sam wysoki pułap, czy jednak trzeba będzie uznać wyższość platform VOD, które cały czas zyskują na popularności? Wszystko niebawem się wyklaruje.