Zakłady bukmacherskie można obstawiać skuteczniej. 7 ważnych zasad

Zakłady bukmacherskie fascynują miłośników sportu na całym świecie, a wielu z nich liczy głównie na intuicję czy szczęście. Jednak gracze, którzy często obstawiają wygrane zakłady bukmacherskie, zawdzięczają to przede wszystkim stosowaniu określonych zasad i strategii, które zwiększają szanse na długoterminowe zyski z gry. Chcesz poznać 7 najważniejszych zasad typowania? Czytaj dalej!

1. Zanim postawisz zakłady bukmacherskie, dokonaj analizy sportowej

Zakłady sportowe poprzedzone dokładną analizą różnego rodzaju danych dotyczących uczestników obstawianego spotkania to podstawa. Jeśli myślisz, że wystarczy szybki rzut oka na statystyki ostatnich meczów, to jesteś w błędzie. Poprawne zakłady bukmacherskie to często wynik wyciągnięcia wniosków z wielu przesłanek.

Analiza powinna obejmować dane na temat formy drużyn/zawodników, historii bezpośrednich spotkań przeciwników, statystyk meczowych, składu zespołów, kontuzji najważniejszych zawodników, a nawet czynników takich jak warunki pogodowe czy atmosfera w drużynie. Ogromne znaczenie może mieć też motywacja zespołów i kwestia tego, o jaką stawkę jest gra itp.

Informacje tego typu można znaleźć w różnych miejscach w Internecie. Sporo pomocnych narzędzi udostępniają bukmacherzy online – w ich serwisach najczęściej znajdują się wyniki i statystyki spotkań już rozegranych, ale też aktualnie trwających, match-trackery czy analizy eksperckie. Niektórzy legalni bukmacherzy posiadają nawet darmowe transmisje meczów, a jak wiadomo analityczne oglądanie spotkań to jeden z najlepszych sposobów na poprawę skuteczności typowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się którzy bukmacherzy posiadają taką opcję oraz które firmy bukmacherskie są legalne w Polsce to polecamy odwiedzenie serwisu Legalni-Bukmacherzy-Online.pl, w którym bez problemu można znaleźć takie informacje, ponieważ jest to serwis omawiający kompleksowo kwestie związane z legalnymi bukmacherami w Polsce. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samych zakładach bukmacherskich (czym są, jak założyć konto gracza, jak dokonywać wpłat i wypłat, jak obstawiać, jak obliczyć wygraną, jaki jest podatek od gier itp.) polecamy ten ekspercki artykuł: https://www.legalni-bukmacherzy-online.pl/zaklady-bukmacherskie/.

2. Zadbaj o prawidłowe zarządzanie budżetem gracza

Bukmacherzy lubią typerów, którzy stawiają zakłady bukmacherskie ryzykownie i chaotycznie – np. próbując odrobić straty. Taka niekontrolowana gra sprzyja niestety porażkom oraz grozi uzależnieniem się od hazardu. Dlatego przemyślane zarządzanie kapitałem na obstawianie zakładów to podstawowy element odpowiedzialnej gry i niezbędny warunek długoterminowego sukcesu w zakładach bukmacherskich.

Zanim zaczniesz obstawiać zakłady bukmacherskie, zdefiniuj kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na grę i pod żadnym pozorem nie przekraczaj tego limitu. Powinna to być suma pieniędzy, której ewentualna utrata nie wpłynie negatywnie na Twoją ogólną sytuację finansową. Warto też określić, ile maksymalnie może wynieść stawka jednego zakładu. Zaleca się, by nie przekraczała ona 5% całego bankrollu (budżetu na grę), choć generalnie jeszcze lepiej, gdy jest niższa. Taki zabieg pozwala zminimalizować ryzyko szybkiego wyczerpania środków finansowych.

3. Trzymaj emocje na wodzy

Zakłady bukmacherskie mogą być na dłuższą metę zyskowne tylko wtedy, gdy gracz kieruje się obiektywną oceną szans na zajście typowanych zdarzeń i przemyślaną strategią gry, a nie emocjami. Częstym błędem typerów jest chęć odegrania się, czyli próba natychmiastowego odrobienia przegranych zakładów poprzez stawianie kolejnych, nierzadko bardziej ryzykownych. Jednak gra w stanie zdenerwowania i frustracji bardzo często prowadzi do dalszych strat. Z drugiej strony zakłady sportowe stawiane pod wpływem euforii także obarczone są większym ryzykiem błędnego oszacowania.

Ważne jest więc, aby trzymać się ustalonej strategii i zasad zarządzania budżetem niezależnie od doraźnych wyników obstawiania. Wskazane jest też robienie przerw od typowania, zwłaszcza kiedy kolejne zakłady bukmacherskie okazują się przegrane. Dzięki temu łatwiej jest spojrzeć na sytuację z dystansu i uniknąć podejmowania decyzji pod wpływem chwili – bo na to właśnie liczy bukmacher.

4. Wyspecjalizuj się

Legalni bukmacherzy online oferują zakłady na niezliczoną liczbę rynków zdarzeń, lig i dyscyplin sportowych, ale prawda jest taka, że nikt nie jest ekspertem od wszystkiego. Jeśli natomiast wyspecjalizujesz się w jakimś obszarze i osiągniesz jego głębsze zrozumienie, obstawiane zakłady bukmacherskie staną się bardziej skuteczne i zyskowne. Specjalizacja umożliwia lepszą analizę statystyk, formy drużyn/zawodników, bardziej przenikliwe zrozumienie taktyki itd. Pogłębiona wiedza na temat wybranego sportu czy ligi ułatwia także dostrzeganie tego, które zakłady sportowe to valuebety (zakłady z wartością).

Wybierając swoją niszę, możesz skupić się na sporcie czy rozgrywkach, które najbardziej Cię interesują i o których masz już pewną wiedzę. Jeśli będzie to np. piłka nożna, lepiej obstawiać zakłady bukmacherskie tylko na kilka wybranych lig. Inną strategią jest typowanie jakiejś mniej popularnej dyscypliny, ponieważ informacje nie są tam tak powszechnie dostępne. Dzięki temu to nie bukmacher, a właśnie Ty możesz łatwiej zyskać przewagę.

5. Obstawiaj zakłady bukmacherskie z wartością 

To już nieco wyższy poziom zaawansowania, ale tzw. value betting to sposób na grę, po który prędzej czy później sięgają nieco bardziej zaawansowani gracze. Valuebet, czyli zakład z wartością występuje wtedy, gdy prawdopodobieństwo wygranej danego zdarzenia jest wyższe niż to, które określił poprzez kursy bukmacher. Jeśli typer znajdzie zakłady sportowe, w przypadku których według jego analizy bukmacher zaniżył prawdopodobieństwo wystąpienia danego wyniku, może to wykorzystać.

Jednak znajdowanie valuebetów nie jest proste. Gracz musi posiadać obszerną wiedzę o danym sporcie oraz umieć dokładnie analizować różnorodne czynniki, które mogą wpłynąć na wynik wydarzenia. Niezbędna jest też oczywiście umiejętność prawidłowej oceny kursów, jakie wystawiają bukmacherzy.

Zakłady bukmacherskie z value są tak korzystne, ponieważ w ich przypadku to gracz zyskuje przewagę, a nie bukmacher. Pamiętaj też, że kluczem do sukcesu jest nie ilość, lecz jakość zakładów – lepiej postawić mniej zakładów z wysoką wartością niż wiele zakładów o niskiej lub żadnej wartości.

6. Ucz się na własnych błędach

Jeśli chcesz obstawiać zakłady bukmacherskie coraz skuteczniej, monitoruj i analizuj własną grę. Wszystkie nietrafione zakłady sportowe powinny być traktowane jako lekcja – dowiedz się, co poszło nie tak i jak możesz uniknąć podobnych błędów w przyszłości. 

Najlepiej jest prowadzić historię postawionych zakładów w formie tabeli, w której notuje się wszystkie zagrane zakłady bukmacherskie z podstawowymi danymi (wysokość kursu, rynek zdarzeń i typ, wysokość zysku/straty itp.). Następnie należy regularnie analizować te dane i wyciągać wnioski: co należy poprawić, czego unikać, na czym się skoncentrować, co kontynuować, a z czym dać sobie spokój.

7. Działaj długoterminowo

Jak już wyjaśnialiśmy, bukmacherzy preferują graczy, którzy stawiają zakłady bukmacherskie pod wpływem emocji, ryzykownie i bez planu. Natomiast sukces w bukmacherce nie zależy od pojedynczych wygranych, a od konsekwentnego budowania zysków w dłuższym okresie czasu. Długoterminowe podejście do obstawiania opiera się na zrozumieniu, że zakłady bukmacherskie są formą inwestycji, podobnie jak np. gra na giełdzie, gdzie kluczowe jest osiąganie stopniowego zysku.

Wymaga to od gracza nie tylko skupienia na bieżących analizach i prognozach, ale także na utrzymaniu stabilności finansowej i emocjonalnej, nawet w obliczu tymczasowych niepowodzeń. Kluczowe jest też wdrożenie długoterminowej strategii obstawiania, która ułatwi i uporządkuje np. stawkowanie zakładów czy ich wybór. W końcu wraz z nabywaniem doświadczenia kolejne zakłady bukmacherskie powinny stawać się coraz bardziej satysfakcjonujące.

5 / 5. Ocen: 2

Bukmacher

Oferta najlepszych bukmacherów internetowych w Polsce. Legalne zakłady wzajemne, promocje i bonusy bez depozytów. Kody promocje ba dodatkowe freebety czy zakłady bez ryzyka.

Najlepsi bukmacherzy

Back to top button